Ryszarda spotkałem w sobotę - 18.04.2009 - pod Morągiem, szedł bardzo szybko, energicznie pchając przed sobą dwukołowy wózek, aż trudno było mi uwierzyć, że ma za sobą blisko 600 kilometrów marszu.

      Przywitał się serdecznie -­ "niedźwiadkiem" - chociaż widzieliśmy się po raz pierwszy w życiu. Potem z wprawą zauważył niewielką łączkę obok drogi i zaproponował, że usiądziemy, porozmawiamy. Sprawnie rozpakował wózek, uruchomił butlę gazową, nalał wodę do menażki i - trzymając w rękach dwa duże słoiki - zapytał czy wolimy kawę rozpuszczalną, czy po turecku? Oniemiałem - to on, idąc przez całą Polskę oferuje taki wybór, a my wyjechaliśmy mu naprzeciw tylko z pączkami i herbatą w termosie! Magda była zachwycona wizją wypicia kubka porannej kawy w tam miłym miejscu i towarzystwie...

      Po Ryszardzie zupełnie nie widać, że przyszedł tu ze Szczecina - jest świeży, wypoczęty, pogodny. Bardzo otwarty i komunikatywny - nic dziwnego, że tak wiele miłych spotkań ma za sobą - to w dużej mierze jego zasługa, bo sam wychodzi z inicjatywą, prowokuje do rozmów, wypytuje i barwnie opowiada. Nieprzyjemną przygodę miał tylko jedną, gdy miejscowy "watażka" chciał mu zabrać okulary przeciwsłoneczne, ale rozpoznany przez kolegów napastnika jako "ten Pan z telewizji" został nie tylko obroniony, ale i przeproszony.

      W ogóle Ryszard jest zdziwiony i miło zaskoczony tym, jak wiele osób po drodze wiedziało już wcześniej o jego wędrówce - z lokalnej telewizji, radia, prasy lub Internetu. Dzień przed naszym spotkaniem został zaproszony przez sołtysa i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Wielkim Dworze, opowiedział uczniom o swojej wędrówce, posadził drzewko i - nakarmiony na pożegnanie - ruszył dalej.

      Ryszard zmodyfikował po drodze dwie koncepcje marszu. Po pierwsze zakładał, że do udziału w wyprawie będzie zapraszał wszystkich chętnych, ale teraz - gdy z ich braku - pokonał samotnie połowę drogi postanowił, że dalej też pójdzie sam. Po drugie planował co kilka dni nocować na kwaterach prywatnych lub w gospodarstwach agroturystycznych, lecz do tej pory spał tylko pod namiotem, więc zdecydował, że już do końca tego nie zmieni. Ma zatem własny dach nad głową, śpiwór i karimatę. Kąpie się i pierze w rzekach lub jeziorach (ma doświadczenie, jest "morsem"), a gotuje na ognisku lub butli gazowej. Posiłki przyrządza sobie sam, nie jada w lokalach gastronomicznych, zakupy robi w sklepach po drodze, nie prosi o nic (poza pozwoleniem na podładowanie telefonu), ale nie odmawia, gdy ktoś chce go nakarmić. Już kilkakrotnie zaproszono go na obiad, w tym raz do restauracji.

      Ryszard idzie w wysłużonych, niskich butach trekkingowych pewnej dobrej firmy, w których był też na Kilimandżaro i Araracie. Podeszwy są już "łyse", ale wędrowiec zapewnia, że wytrzymają do samego Wilna. Ma oczywiście zapasowe obuwie typu "adidasy", lecz nabawił się pęcherzy po zaledwie kilku godzinach próbnego marszu w tych butach. Pęcherze przekłuł, wyleczył i teraz nie narzeka na żadną kontuzję - nogi go nie bolą, stawy pracuję gładko, stopy są w dobrej formie, chociaż nie stosuje kremów, ani zasypek.

      Cały swój dobytek wiezie na dwukołowym wózku własnej konstrukcji. Każdy element ekwipunku ma swoje miejsce precyzyjnie dobrane tak, aby wózek był prawidłowo wyważony. Zwinięcie obozu, od wyjścia ze śpiwora, do startu jest zatem dość czasochłonne i wraz z poranną toaletą, śniadaniem, i spakowaniem zajmuje około dwóch godzin. Na wózku powiewają dwie małe flagi - polska i litewska, między którymi zamontowana jest tabliczka z napisem "Piesza wyprawa do korzeni. Szczecin - Wilno". Po przekroczeniu granicy, polskojęzyczna wersja zostanie uzupełniona o specjalnie przygotowaną informację o marszu, napisaną po litewsku. Wózek jest silny i solidny, o wiele mocniejszy od tego, z którym Ryszard eksperymentował idąc wzdłuż Bałtyku. Ten, w odróżnieniu od poprzedniego nie sprawia żadnych kłopotów. Jedyny nowoczesny akcent, w który wyposażony jest wózek, to licznik rowerowy, precyzyjnie podający przebyty dystans. Cały dobytek Ryszarda waży około 50 kilogramów.

      Pod górę oraz na drogach gruntowych wózek "jedzie" za wędrowcem, natomiast po płaskim oraz w dół - przed. Najwygodniejsze do marszu z wózkiem są puste, boczne drogi z asfaltową nawierzchnią, nie zawsze jednak można wybierać, więc Ryszard już wielokrotnie zmuszony był wędrować albo po polnych drogach, albo po ruchliwych trasach międzymiastowych. Na asfalcie Ryszard porusza się lewą stroną jezdni, schodząc na prawo, gdy z przeciwka nadjeżdża TIR, a z tyłu jest pusto - w ten sposób stara się ułatwić manewr wymijania kierowcom ciężarówek. Wędrowiec zawsze ma na sobie odblaskową kamizelka.

      Nigdy nie rozbija namiotu w pobliżu dróg lub miejscowości. Dla bezpieczeństwa, wygody i własnej przyjemności Ryszard najchętniej biwakuje przy krawędzi lasu, blisko wody, gdzie tylko ptaki budzą go o świcie.

      Dotychczas pogoda sprzyjała mu niebywale, przez trzy tygodnie deszcz padał dwukrotnie, a słońce świeciło prawie codziennie - aż trudno uwierzyć w taką stabilność kwietniowej, zazwyczaj kapryśnej aury. Pierwsza połowa miesiąca była bardzo ciepła, w drugiej nocami temperatura spadała poniżej zera, lecz namiot - jak zapewnia Ryszard - wystarczająco zabezpiecza przed przymrozkami.

      Pytam o zdrowie, wszak w takich warunkach nietrudno o przeziębienie lub kłopoty z żołądkiem. Nic mu nie dolega, ani najdrobniejszy katar, ani zatrucia, chociaż wodę czerpie wprost z rzek i jezior. Unika tylko małych, zamkniętych akwenów i zawsze starannie przegotowuje wodę.

      Pytam o sponsorów - wszystko finansuje sam, dostał tylko kilka podkoszulków.

      Dwie godziny miłej rozmowy mijają niepostrzeżenie, czas ruszać w drogę - Ryszard ma jej przed sobą jeszcze szmat. I o dziwo śpieszy się znacznie mniej niż my, chociaż nas od Pasłęka dzieli tylko 50 kilometrów przejażdżki na rowerach. On wszedł już w rytm drogi - rozbije dzisiaj swój namiot tam, gdzie uda mu się dojść i nie ma znaczenia, czy w Wilnie będzie we wtorek, czy w sobotę.

      Patrzymy jak się pakuje, widzę książkę - "Heban", Kapuścińskiego, mapy trasy - precyzyjnie przycięte wydruki z pewnego portalu internetowego oraz starannie zafoliowane zaświadczenie od Honorowego Konsula Litwy w Szczecinie - "glejt" na wypadek kłopotów po drugiej stronie granicy.

      I znowu "niedźwiadek" - tym razem na pożegnanie. Przyszedł nie wiadomo skąd i odchodzi nie wiadomo gdzie, lecz przez te dwie godziny wniósł mnóstwo dobra w mój świat. Długo patrzę za nim, jak oddala się, idąc drogą pełną światła w szpalerze wiosennych drzew. Stoję, lecz moje myśli fruną za nim - powodzenia Ryszardzie, szczęśliwej drogi! Zrealizuj do końca to swoje marzenie, wnosząc pogodę w dusze ludzi, których spotkasz, dając i otrzymując samo ciepło oraz przypominając, że wszyscy mamy korzenie, do których być może warto wrócić... Niekoniecznie na piechotę.

Kuba Terakowski


Strona główna