W tym artykule chciałbym opowiedzieć Wam jak załatwić wszystkie formalności, dzięki którym będziecie mogli legalnie spać na plaży, nie obawiając się dodatkowej opłaty klimatycznej w postaci mandatu.

 

Nasza polska plaża – w zakresie który nas interesuje – należy do czterech organów, są to:

 

- Urząd Morski w Szczecinie,

- Urząd Morski w Słupsku,

- Urząd Morski w Gdyni,

- oraz Centralny Poligon Sił Powietrznych JW. 3672.

 

 

Co ciekawe, mimo faktu że wszystkie powyższe organy działają w tym samym kraju każdy z tych organów wydaje zezwolenia w inny sposób i wymaga od nas innych dokumentów, dlatego każdy z tych organów opiszę indywidualnie.

Urząd Morski w Szczecinie

Urząd Morski w Szczecinie sprawuje pieczę nad plażą która leży pomiędzy Świnoujściem (od granicy niemieckiej) aż do okolic Mrzeżyna (Dźwirzyno należy już do UM w Słupsku).

W celu uzyskania zezwolenia na rozbijanie namiotu na plaży musimy wysłać odpowiedni wniosek do Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie wraz z dowodem opłaty skarbowej która w 2013 roku wynosi 82 złote listem poleconym lub faksem. Ja oczywiście wybrałem faks (wysłałem wniosek, oraz potwierdzenie przelewu wydrukowane ze strony banku), ponieważ zależało mi na szybkim załatwieniu sprawy. Po około tygodniu otrzymałem list polecony ze zgodą. Aktualna procedura przyznawania zezwoleń dostępna jest tutaj: http://www.ums.gov.pl/karty/iow/iow2.html

Urząd Morski w Słupsku

Tutaj sprawa wygląda bardzo podobnie jak powyżej z tą jednak różnicą że wniosek możemy wysłać emailem - super ułatwienie - i wydanie zezwolenia nic nas nie kosztuje (istny luksus!). W tym przypadku po około dwóch – trzech tygodniach otrzymałem zezwolenie, jednak załatwiałem je zaraz po nowym roku i być może stąd to opóźnienie. Żeby być fair, muszę przyznać że kilka razy dzwoniłem do Pani Inspektor która na bieżąco informowała mnie o postępie mojej sprawy (w przypadku UM w Szczecinie, zadzwoniłem tylko raz żeby się upewnić że przysłane przeze mnie dokumenty są w porządku).

Strona Inspektoratu Ochrony Wybrzeża (IOW) UM w Słupsku: http://www.umsl.gov.pl/iow.html

Urząd Morski w Gdyni

Tutaj niestety gorzkie rozczarowanie. Dzwoniąc do Inspektoratu Ochrony Wybrzeża, dowiedziałem się że Urząd w ramach EURO 2012, otrzymał od prawników taką informację że na plaży biwakować nie można. Co ciekawe można otrzymać zgodę na wjazd pojazdami czy rozpalanie ognisk, lecz na biwakowanie już nie. Starałem się przekonać Panią w słuchawce, że to nie jest imprezka zakrapiana alkoholem, ale wyprawa mająca na celu promocję wybrzeża przy wsparciu medialnym. Dostałem odpowiedź że mogę wysłać maila, ale wątpliwie żebym taką zgodę otrzymał. W dodatku była to jedyna osoba z tych czterech wymienionych na samym początku organów która była tak bardzo niechętna że nawet nie wysłałem tego maila. Być może wy będziecie mieć więcej determinacji! Jeśli tak, proszę koniecznie o podzielenie się Waszymi uwagami ;)

Strona Inspektoratu Ochrony Wybrzeża (IOW) UM w Gdyni: http://www.umgdy.gov.pl/pium/jednostka?kodJednostki=z9j08t6vt2.9a8lgk6vt1&kraj=PL&jezyk=pl

Centralny Poligon Sił Powietrznych JW. 3672

Otrzymanie pozwolenia na przejście poligonem nie stanowi większego problemu. Jeżeli natomiast chcielibyśmy na nim nocować o pozwolenie musimy ubiegać się nie w odpowiednim UM, tylko u Komendanta tejże jednostki. Ja nie potrzebowałem takiego zezwolenia, jednak wiem że mamy możliwość wysłania takiego wniosku – jak zostanie rozpatrzony, to już inna kwestia.

 

W celu uzyskania zezwolenia od któregoś z UM, musimy napisać odpowiedni wniosek zaadresowany do Dyrektora danego Urzędu. Ogólnie nie ma jednego wzoru jak taki wniosek powinien wyglądać, są natomiast wytyczne mówiące nam co powinniśmy we wniosku zawrzeć, są to:

 

 

Ogólnie przed wysłaniem wniosku polecam skontaktować się telefonicznie z danym Inspektoratem Ochrony Wybrzeża i tam bez problemu otrzymamy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania.

 

Autor: Krzysztof Skrzypek